Governors


Chair of Governors: Mark Johnson – Foundation Governor

Chair of Governors: Mark Johnson – Foundation Governor

I have been a vicar for over 20 years and have been involved in working with schools for most of that time. My three children are now in the tertiary levels of education, having been part of the Herefordshire system.                                                                                                                                                                                   I think that bringing my experience and Christian faith to the school is very important.   I have ministered most of my time in and around Hereford, and so have experience of the changes, delights and challenges of rural and urban living as well as having the full time job of looking after 6 parishes in the Much Birch area.                                                                                                                                                                                      In my spare time, I enjoy running and will often be found doing the Hereford Parkrun. I also enjoy gardening, cinema and cycling, though I’m not a natural with green fingers!

Mrs Davies - Staff Governor

Mrs Davies – Head Teacher

 I became Head Teacher at Much Birch CE Primary School in September 2015.   I have been a member of the Governing Body since I joined the school.

I am currently a member of the Resources Committee, Wellbeing Committee, Teaching and Learning Committee.

 Gemma Hogan – Governor  I am currently a member of the Teaching and Learning Committee and Wellbeing Committee.

Byron Hartley – Parent Governor

I joined the board of governors in May 2015 as a parent governor. I have lived in the Herefordshire all my life and since December 2013 in Llanwarne.

I am a operations manager for a national compliance company based in Ross on Wye.  I have experience in operational management, compliance, health and safety and building services.

I am currently a member of the Resources Committee.

Carolyn Olney – Local Authority Governor

I have been involved with Much Birch School in one way or another for the past twenty years. Both my sons benefitted immensely from their time at Much Birch School. By being a member of the Governing Board I hope I can ensure other children benefit too.

I work for Hereford Museum Services designing and running education resources and workshops. I very much value learning inside and outside the classroom. Learning is for life; it can and should be a great pleasure.

Governor

I joined the board of governors in May 2015 as a parent governor. I have lived in the Herefordshire all my life and since December 2013 in Llanwarne.

I am a operations manager for a national compliance company based in Ross on Wye.  I have experience in operational management, compliance, health and safety and building services.

I am currently a chair of the Wellbeing Committee.

Sasha Davidson – Staff Governor

I joined Much Birch CE Primary School in September 2013.   I have been a member of the Governing Body since I joined the school.

I am currently a member of the Resources Committee, Wellbeing Committee, Teaching and Learning Committee.

Jason Pacey – Co-opted Governor

I have been a member of the board of governors at Much Birch School since spring 2015.  My family and I live in Llanwarne and have been active members of the community since we moved to the area in summer 2014. My background is in communications and engagement within the planning and major infrastructure sector.  Prior to that I worked with young offenders throughout Herefordshire, developing and delivering intervention and activity programmes. 

I am currently a member of the Teaching and Learning Committee and Communications with Parents Committee.

Kim McCready - Parent Governor

Kim McCready – Co-opted Governor

I have been a member of the board of governors at Much Birch Primary School since January 2016.  My main background is Operational Management & Service Delivery and Project Management for the NHS.  Prior to that I had many roles in HR, Recruitment and Training for the local authority.

I am currently a member of the Teaching and Learning Committee.

Clerk to the Governing Body: Sophie Glover

Clerk to the Governing Body: Sophie Glover
 Claire Bishop-Miller  – Parent Governor I am currently a member of the Wellbeing Committee.
Trevor Gregory – Foundation Governor I am currently a member of the Resources Committee.

Nicki Taverner - Governor

Nicki Taverner – Co-opted Governor

I joined the Governing Body in November 2017 as a community governor.  My family and I moved to Kingsthorne in 2012 and I have two children at the school.  I am a scientist by background, and currently work for the NHS as a genetic counsellor and for Cardiff University, teaching genetic counselling.  I run a computer coding after school club, and have been involved with the PTFA for a few years, helping to fundraise for the school.  I very much enjoy my involvement with the school and hope to help the school provide the best environment for our children to learn and develop.

I am currently a member of the Teaching and Learning and Wellbeing Committee.

 

Meeting attendance 2017 – 2018

Full Governing Body Meetings
10.1.17 7.3.17 23.5.17 20.6.17 12.7.17 23.1.18 13.3.18
B Davies x x x x x x x
Rev Mark x x x x x x x
C Olney x x x x x x x
J Pacey x x x x x 0 0
B Hartley x x x x 0 0 0
K McCready 0 0 x x x 0 0
S Davidson Maternity x x 0 x x x
D Lloyd x 0 x 0 x Joined May 2017
C Bishop-Miller x x Joined Jan 2018
G Hogan x x Joined Jan 2018
N Taverner x x Joined Jan 2018
N Austin x x Left end March 2017
M Taylor x 0 0 x 0 Left end July 2017
D Curtis x x 0 x Left end June 2017
R Metcalfe x 0 0 0 x Left Sept 17